automatizácia

Automatizácia je neoddeliteľnou súčasťou smart podnikania, pretože podnikať smart znamená predovšetkým uľahčiť si biznis a prácu, ako sa len dá. Ako by ste teda mali k automatizácii pristupovať?

Najprv si musíte uvedomiť, že v niektorých činnostiach vás nenahradí žiadny riadok kódu, makro alebo softvér. No potom sú tu niektoré všedné úlohy, ktoré vás zbytočne oberajú o čas. Aj v prípade, že ich vďaka skúsenostiam dokážete vykonávať rýchlo a precízne. Práve na tieto úlohy sa zamerajte v súvislosti s automatizáciou.

Automatizácia znie zložito, no využívate ju aj vy

Keď sa povie automatizácia, ľudia si väčšinou predstavujú robotov a stroje, ktoré za nich vykonávajú prácu. V niektorých odvetviach je táto predstava blízka realite, no pre bežného človeka z kancelárie znamená „automatizovať” čosi iné.

Nastavili ste si niekedy v e-mailovom klientovi automatické správy, lebo ste išli na dovolenku? V tom prípade ste automatizovali túto činnosť. Možno vám to pripadá banálne, no teraz si predstavte, koľko ľudí nepoužíva „Out Of Office” mód a namiesto neho sa ozývajú klientom a odporúčajú im kontaktovať iného kolegu.

Okrem tohto základného typu automatizácie je mnoho spôsobov, ako si prácu uľahčiť. Niektoré sú tak jednoduché, ako automatické e-maily, iné pracujú so zložitejšími a sofistikovanými aplikáciami, no o to viac vám môžu pomôcť.

automatizácia

3 aplikácie, ktoré by ste mali poznať

Trello

Trelle sme písali v prvej časti seriálu Smart podnikanie. Vraciame sa k nemu, lebo je to jeden z najužitočnejších nástrojov, s akým sme sa stretli. Môžete si v ňom prehľadne zoraďovať denné alebo týždenné úlohy, priraďovať k nim pracovníkov či nastavovať deadliny.

Práve deadliny sú vynikajúco automatizované a ak máte v smartfóne aplikáciu, Trello vás push notifikáciou upozorní na blížiaci sa termín odovzdania.

V minulom článku sme písali o konektivite, a tú zvláda Trello výborne. Do úloh si môžete pridávať súbory nielen z vlastného počítača, ale aj z cloudu, napríklad z Google Drive alebo DropBoxu.

Zoomsphere

Ak vaša firma využíva sociálne siete (čo dúfame, že využíva), mali by ste sa zamyslieť nad plánovaním príspevkov pomocou nástroja na to určeného. Jedným z takýchto nástrojov je aj Zoomsphere, ktorý vám okrem užitočných funkcií ako je publikovanie, plánovanie, analýza vlastných aj konkurenčných stránok, ponúkne aj nadštandardnú podporu v slovenčine.

Je pravda, že základná funkcionalita Zoomsphere je rovnaká, akú ponúka napríklad sám Facebook – príspevky je možné plánovať priamo na sociálnej sieti. Ak však chcete pokročilú analytiku a možnosť vystavovania reportov za pár kliknutí, oplatí sa vám využívať externý nástroj.

Okrem Zoomsphere máte množstvo iných volieb, za zmienku stojí, napríklad, Kontentino od slovenskej reklamnej agentúry Triad.

MailChimp

E-mail marketing je stále jedným z najefektívnejších spôsobov, ako sa dostať do povedomia potenciálnemu zákazníkovi. Ak ho nevyužívate, podobne ako pri sociálnych sieťach vám odporúčame napraviť túto chybu. Časom zistíte, že okrem efektivity je rozposielanie e-mailov skutočným žrútom času.

My nedáme dopustiť na MailChimp, s ktorým sú e-mailové kampane do značnej miery automatizované, dajú sa jednoducho kopírovať a upravovať a čo je asi najdôležitejšie – rozposielanie e-mailov viete plánovať a nastavovať automatické odpovede. Nie je nič horšie, ako kvôli ideálnemu open ratu vstávať o 5 ráno, aby ste mohli rýchlo odoslať kampaň. S MailChimpom vám táto situácia nehrozí.

Čerešnička na torte

Aplikácia If this, then that je vrcholom „domácej automatizácie”. Môžete vďaka nej prepojiť smart asistentov, napríklad Alexu od Amazonu, s aplikáciami Google. Smart žiarovky vám začnú blikať, keď pred vašim vchodom zaparkuje Uber. Do chatu s kolegami budete automaticky pridávať dokumenty, ktoré ste nahrali na cloud.

Toto všetko sú reálne možnosti, ktoré vám IFTTT poskytuje. Základom aplikácie je tzv. trigger, teda spúšťač akcie. V prípade Uberu je to hlásenie aplikácie, že je auto na mieste. Toto hlásenie spustí signál a ten rozbliká žiarovku.

 

Toto je len pár zo spôsobov, ako sa dá automatizovať kancelária alebo domácnosť. Samozrejme, automatizovať môžete mnoho iných vecí, od fakturácie, cez objednávanie tovaru, po digitalizáciu – s ňou vám vieme pomôcť my. 🙂