Pri príležitosti prvých narodenín DOCKitIN na trhu sme vyspovedali CEO Dášu Foglarovú.

V polovici mája oslávi DOCKitIN svoje prvé narodeniny. Počas tohto obdobia ste dosiahli viacero dôležitých míľnikov – rozšírili ste svoju cieľovú skupinu o podnikateľov, pridali ste nové služby, vylepšili dizajn a funkcie aplikácií. Pri DOCKitIN stojíte od samého začiatku. Ktorý moment z tohto prvého roka si pamätáte najviac?

Jeden rok nie je dlhá doba, a preto si pamätám skoro všetko, čo sa počas tohto roka udialo. Nebolo toho málo, ale našťastie sa nestalo nič, čo by nás zastavilo v našej práci, skôr naopak.

Dopredu nás posúvajú pozitívne reakcie našich prvých klientov, ktorí hovoria, že DOCKitIN prináša efektivitu do ich podnikania! Kladnú odozvu máme aj na našu marketingovú komunikáciu a to dokonca od ľudí, ktorí ani nie sú našimi klientmi.

Pre veľkú alebo zabehnutú firmu je jeden rok života maličkým míľnikom, ale pre StartUp je to dlhá doba. Toto obdobie je dôkazom toho, že idea, ktorú sme priniesli má dobrý biznis základ, má potenciál a zaujala skutočných klientov. No a teraz treba makať a zúročiť potenciál, ktorý máme.

Hovorí sa, že podnikanie na Slovensku nie je jednoduchou záležitosťou. Ako vnímate svoju pozíciu na trhu? Plánujete do budúcnosti expandovať aj do zahraničia?

Nám sa na Slovensku podniká dobre 🙂 Hoci vnímame, že Slováci sú citliví na ceny a zároveň očakávajú vysokú kvalitu služieb za svoje peniaze.

Naša služba je naviazaná na lokalitu, keďže ponúkame aj službu fyzického archívu, takže zatiaľ sme neuvažovali o tom, že by sme archív postavili aj niekde inde ako na Slovensku. Ale všetko sa môže časom zmeniť. Najskôr sa však chceme viac oťukať na domácom trhu.

Podnikanie je plné analýz, zhodnotení a plánov do budúcnosti. Keby ste sa pozreli na priebeh prvého roka služby, nájdete niečo, čo by ste zmenili?  

16.5.2016 je ten deň, keď sme vypustili do sveta prvú správu o službe DOCKitIN a začali ponúkať svoje aplikácie v storoch (Google PlayApple Store). Samozrejme, firma ako taká vznikla o 10 mesiacov skôr.

Chvíľu sme vyvíjali aplikácie, pripravovali interné procesy, chystali archív a iné potrebné náležitosti. No stále sme hľadali ten vhodný deň, keď už bude všetko dokonale nachystané, a my môžeme ísť na trh. Chceli sme priniesť hotovú aplikáciu, kde bude všetko, ale stále sa ukončenie vývoja odsúvalo. Stačilo, že prišiel niekto z tímu a priniesol super nápad, ktorý sme implementovali. A tak sa deň oficiálneho spustenia posúval, postupne sme prerábali veci, ktoré už boli hotové, a tá nová verzia bola niekedy aj horšia ako tá pôvodná. Keď už toho bolo veľa, padlo ťažké biznis rozhodnutie, že ideme von s tým, čo máme a to 16.5.2016.

No a odvtedy sme naše aplikácie ešte 15-krát vylepšili. 🙂 Naši klienti/používatelia nám povedali, a stále hovoria, aké funkcie potrebujú a chcú. Až prax ukázala, ako sa aplikácia používa, čo v nej chýbalo a čo bolo navyše.

Tým som chcela povedať iba to, že ak už máte nejaký produkt ako tak hotový, neváhajte, choďte s ním medzi ľudí a otestujte si ho v praxi. Vaši klienti vám najlepšie povedia, čo ešte dorobiť, upraviť, zmeniť. Možno sme mohli ísť aj my s kožou na trh skôr a mohli sme byt teraz ešte ďalej. Všetko je však o naberaní nových skúseností.