cloud dokumenty, smart podnikanie

V predchádzajúcom článku sme písali o 3 pilieroch, ktoré považujeme v smart podnikaní za najdôležitejšie. Teraz sa bližšie pozrieme na jeden z nich, a to konektivitu. Prepojenie zariadení a komunikácia s ľuďmi nebola nikdy jednoduchšia, ako teraz – aj vďaka cloudu.

Na úvod si vysvetlime, čo to vlastne je cloud. V zásade ide o priestor na internete, ktorý vám umožňuje využívať jeho kapacity a zdieľanie. Ak s kolegami využívate cloudové aplikácie alebo služby, hovoríme o cloud computingu. Cloud vám poskytuje prístup k dokumentom a dátam odkiaľkoľvek, ak máte prístup k internetu.

Z pohľadu smart podnikania má cloud niekoľko nesporných výhod:

Šetríte náklady

Najmä pre menšie a stredné firmy je tento bod veľmi dôležitý. S cloudovými riešeniami môžete ušetriť ročne stovky až tisíce eur. Ak sa vám to nezdá, prepočítajte si náklady na vlastné servery alebo iný hardvér, do ktorého by ste museli investovať. Výpočtová sila pri využívaní cloudových služieb nezaťažuje vaše prístroje, ale servery poskytovateľa.

Cenová politika mnohých cloudových riešení je postavený na mesačných poplatkoch alebo jednej ročnej platbe, ktorá je výhodnejšia. Vďaka tomu môžete mať ešte vyššiu kontrolu nad výdavkami. Ak vám to finančná situácia neumožní, cloudové služby jednoducho prestanete využívať z mesiaca na mesiac.

cloud dokumenty, smart podnikanie

Máte flexibilitu

Máloktoré riešenia sú tak flexibilné, ako cloud. Najmä ak pracujete na rôznych miestach. Začali ste pracovať na úlohe v kancelárii, no museli ste sa nečakane presunúť domov? Ak nemá vaša firma prísne bezpečnostné kritériá a Mobile Device Management, nemusíte si so sebou brať z kancelárie žiadne zariadenie. Jednoducho pokračujete v práci na domácom počítači, presne tam, kde ste prestali.

Ste zabezpečení

Niektorí bezpečnostní experti sa možno práve pousmiali. Za posledných pár rokov sme predsa boli svedkami niekoľkých únikov citlivých dát alebo hesiel, ktoré sa týkali aj cloudových služieb. Práve to je však dôvod, prečo je zabezpečenie týchto služieb na vyššej úrovni, než lokálne systémy menších firiem. Poskytovatelia cloudových riešení si, aj vďaka svojmu globálnemu zázemiu, môžu dovoliť venovať zabezpečeniu oveľa viac prostriedkov. Ich tímy majú tiež viac skúseností s únikom dát.

Bezpečnosť sa však netýka len úniku dát, ale aj ich straty. Predstavte si, že firemné servery, ktoré sa nachádzajú vo vašich priestoroch, zachváti požiar. V ideálnom prípade by ste mali mať zálohy, ale… čo ak nie? Terabajty dát sú nenávratne stratené. S cloudom máte výhodu – dáta sa nenachádzajú priamo u vás, ani vo vašich počítačoch či iných zariadeniach. Sú uložené v serverovniach poskytovateľov,so zálohami, ktoré si môžete kedykoľvek obnoviť pomocou pár kliknutí.

Softvér je vždy up-to-date

Niektoré programy a softvér s licenciou je potrebné aktualizovať manuálne pre všetky firemné zariadenia. Ak využívate cloudové služby, aktualizácia prebieha automaticky, ste na ňu upozornení a zaberie maximálne pár minút – aj to len v prípade aplikácií s iným, ako webovým rozhraním.

cloud dokumenty, smart podnikanie

Rastúce slovenské firmy nie sú vo využívaní cloudu žiadnymi nováčikmi. Ktoré cloudové služby sú v našich končinách najznámejšie? Pravdepodobne ste sa s nimi stretli aj vy:

Microsoft Office 365

Nielen aplikácie balíka Office, ale aj úložný priestor OneDrive je veľmi obľúbený medzi slovenskými podnikateľmi, živnostníkmi, ale aj domácnosťami.

Google G Suite

Google Drive použil počas svojho štúdia snáď každý vysokoškolák. Niektoré slovenské firmy využívajú G Suite, balík programov a aplikácií, ktoré plnohodnotne zastúpia nielen balík Office. Súčasťou G Suite je aj možnosť využívania klienta Gmail s vaším firemným e-mailom.

Dropbox

Zdieľanie fotiek a súborov rôznych formátov. Dropbox bol dlho jednou z globálne najpoužívanejších služieb a stále sa drží na vrchole, hoci karty zamiešal Google so svojím Drivom, keď znížil cenu za poskytovaný úložný priestor.

 

Ak vám v prechode na cloud nebránia žiadne firemné nariadenia a vaše podnikanie to umožňuje, je to logický krok. V prípade, že cloud už dávno využívate, možno sa len chcete posunúť bližšie k bezpapierovej smart kancelárii. V tom vám radi pomôžeme. 🙂